Strona główna Technologia Ukraiński przemysł zbrojeniowy zostanie przeniesiony do Polski?

Ukraiński przemysł zbrojeniowy zostanie przeniesiony do Polski?

0

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju i technologii powiedziała, że w czasie rozmów politycznych ze stroną ukraińską, padł pomysł, by do Polski przenieść część przemysłu zbrojeniowego z Ukrainy. Ze strony ukraińskiej pojawiły się propozycje, by część produkcji zbrojeniowej działała na rzecz ukraińskiej armii z Polski.

Podczas rozmowy w Radiu Wnet Semeniuk powiedziała: Rozmawialiśmy bardzo szeroko o możliwościach wsparcia ukraińskich firm. Taki program wsparcia, szczególnie dla firm z terenów przygranicznych, z możliwością funkcjonowania tych firm, ale także przenoszenia silników ukraińskich firm do Polski, jest przez nas opracowywany – poinformowała wiceminister rozwoju i technologii. 

Wiceminister zauważyła, że poprzez wojnę masa ukraińskich firm nie pracuje, chodzi głównie o sektor strategiczny. Polska powinna wesprzeć sąsiadów.

Jak podał portal Kresy.pl: „Sprecyzowała, że chodzi m.in. o firmy ze wschodniej, a także z południowej Ukrainy, które zdecydowałyby się na przeniesienie do Polski. Zaznaczyła, że umożliwiają to zapisy specustawy, przygotowanej w MSWiA. Takie firmy z Ukrainy miałyby działać w naszym kraju „na takich samych warunkach działalności gospodarczej” jak firmy polskie po stronie ukraińskiej”.

Ukraińcy chcą przenieść do naszego kraju swój park technologiczny. Są zdania, że konflikt zbrojny na Ukrainie może potrwać długo. Być może po zakończeniu wojny będą chcieli wrócić do swojego macierzystego kraju, jednak obecnie jest to niemożliwe.

Wielu z nich liczy się z tym, że przenoszą [się] już na stałe; być może za kilka lat będą mogli wrócić na Ukrainę. Dzisiaj dla nich ta perspektywa życia tam jest niemożliwa, więc będą chcieli tu w Polsce osiadać i przenosić silniki swoich firm. I do tego również stwarzamy możliwości – powiedziała Semeniuk.

Polityk zapytana „czy Polska stanie się fabryką zbrojeniową dla Ukrainy” odpowiedziała:

Był to jeden z postulatów, który padł na spotkaniu i na wielu spotkaniach, w których brałam udział, w kontekście polityki przedsiębiorczości i biznesu polsko-ukraińskiego. Ale dzisiaj są to tematy, o których jeszcze nie możemy rozmawiać.

Poprzedni artykułPolska jedzie na Mundial. Memy po meczu ze Szwecją
Następny artykułCovid-19 będzie sezonową chorobą. NFZ informuje