Strona główna Top Ustawa o obronie ojczyzny właśnie weszła w życie

Ustawa o obronie ojczyzny właśnie weszła w życie

0
08.04.2022 Nowa Dęba 3 PBOT 3 PBOT podczas wspólnego ćwiczenia 18 Dywizja Zmechanizowana (21 BSP , 25 BKPow ) 82 Airborne Division Czołg Leopard 2 Fot. DWOT

W sobotę w życie weszła ustawa o obronie ojczyzny, która zakłada m.in. zwiększenie liczebności żołnierzy, budżetu na obronność kraju oraz większe możliwości szkolenia Wojska Polskiego.

To jest dokument spójny, który powstał w wyniku pracy zespołu w Ministerstwie Obrony Narodowej, ale też został omówiony podczas posiedzenia Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych. Jest to komitet Rady Ministrów. Jest to niewątpliwie instytucja, która w pracy Rady Ministrów odgrywa ważną rolę – najważniejszą. Chciałbym podziękować panu premierowi Jarosławowi Kaczyńskiemu, gdyż powstanie tego projektu, jego uzgodnienie wymagało zaangażowania osoby o silnej pozycji politycznej. W ramach tego projektu, powstał przede wszystkim mechanizm, który daje możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na uzbrojenie Wojska Polskiego, na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności” – zaznaczył Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podczas prezentacji założeń ustawy o obronie Ojczyzny.

„W ramach tego projektu, powstał przede wszystkim mechanizm, który daje możliwość pozyskania dodatkowych funduszy na uzbrojenie i na modernizację wyposażenia Wojska Polskiego oraz na zwiększenie jego liczebności. 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej to minimum. Obecne 2 proc. PKB na obronność to minimum, zgodne z wymaganiami NATO, które Polska już spełnia. Mechanizmy zapisane w projekcie ustawy dają rządowi możliwość zdynamizowania procesu modernizacji”
 
– przekonywał  szef MON prezentując założenia nowej ustawy.
 
Nowe podejście oparto na trzech fundamentach – unowocześnieniu Sił Zbrojnych RP, zwiększeniu atrakcyjności służby oraz wdrożeniu koncepcji obrony powszechnej
 
Nowa ustawa ma uporządkować prawo. Znosi 14 aktów prawnych i wprowadza w zamian dużą regulację. Bardzo istotnym elementem jest mechanizm finansowania wojska, jego rozbudowy i pozyskiwania nowego uzbrojenia.
 
„Chodzi o to, żeby siły naszej armii i siła ognia, możliwość oddziaływania na duże odległości, żeby zdolność do projekcji siły zostały zwiększone wielokrotnie. To jest potężny wysiłek, ale jest w tej chwili nam potrzebny. Ta ustawa stwarza właśnie takie podstawy”
 
– podkreślił wicepremier J. Kaczyński.
 
„Miejmy nadzieję, że nigdy do takiej potrzeby nie dojdzie, ale w razie potrzeby musimy mieć też możliwość naprawdę skutecznej obrony. I to przez dłuższy czas samodzielnie, bo mechanizm, który prowadzi do uruchomienia w pełni sił NATO, to są w dalszym ciągu bardzo potężne siły”
 
– zaznaczył wicepremier Kaczyński.

Zgodnie z ustawą, służba wojskowa dzieli się na: czynną służbę wojskową i służbę w rezerwie. Czynna służba polega na pełnieniu: zasadniczej służby wojskowej; terytorialnej służby wojskowej; służby w aktywnej rezerwie w dniach tej służby oraz odbywaniu ćwiczeń wojskowych w ramach pasywnej rezerwy; zawodowej służby wojskowej; służby w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

Zasadnicza służba wojskowa polega na pełnieniu: dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Służba w rezerwie ma na celu zapewnienie uzupełnieniowych potrzeb Sił Zbrojnych i dzieli się na aktywną rezerwę i pasywną rezerwę.

Poprzedni artykułWstrząsy w kopalni Zofiówka. Trwa akcja ratunkowa
Następny artykułNie żyje dr Zbigniew Hałat