Strona główna Świat W elektrowni w Czarnobylu nie ma prądu. Niebezpieczna sytuacja

W elektrowni w Czarnobylu nie ma prądu. Niebezpieczna sytuacja

0

Ukraińskie ministerstwo energii poinformowało, że w elektrowni jądrowej w Czarnobylu brakło prądu. To niebezpieczna sytuacja.

Ukraiński rząd podał, że brak prądu w elektrowni to wynik działań wojennych Rosjan, którzy po walkach przy rzece Prypeć zajęli teren elektrowni i nie dopuszczają do prac remontowych wewnątrz.

Dmytro Kuleba, minister spraw zagranicznych zaapelował do Rosjan o zaprzestanie walk w obrębie Czarnobyla i by można było dokonać koniecznych napraw. Ostrzegł, że bez tego może dojść do wycieku radiacyjnego.

„Generatory rezerwowe mogą pracować przez 48 godzin” – podał.

RMF24 podało, że energii elektrycznej wymaga system chłodzenia przepracowanego paliwa jądrowego, które przechowywane jest w specjalnych magazynach. Wzrost temperatury może doprowadzić do uwolnienia substancji radioaktywnych do środowiska.

Brak prądu powoduje też, że w elektrowni nie działa wentylacja, odpowiadająca za ochronę pracowników przed napromieniowaniem. W przypadku pożaru nie włączy się też system przeciwpożarowy.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podała, że nie mając kontaktu z elektrownią nie wiadomo co się w niej dzieje i czy coś nie zagraża regionowi.

Poprzedni artykułJachira pyta czy rząd wiedział wcześniej o wojnie [VIDEO]
Następny artykułKolejne rekordowe ceny paliw w Polsce