Strona główna Top Weekendowe ograniczenia w ruchu obowiązują do końca wakacji

Weekendowe ograniczenia w ruchu obowiązują do końca wakacji

0

Przypominamy o wakacyjnych zakazach ruchu. Pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o dmc powyżej 12 t, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach w określonych godzinach w piątki, soboty i niedziele.

Wakacyjne ograniczenia w ruchu dla części pojazdów o dmc powyżej 12 t, które nie są z nich zwolnione, obowiązują w piątki między 18:00 a 22:00, w soboty między 8:00 a 14:00 oraz w niedziele między 8:00 a 22:00 do końca wakacji. Są one wprowadzone po to, aby ułatwić m.in. przejazd osobom udającym się na letni wypoczynek. 

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta, a także pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy skutków klęsk żywiołowych. Zakazy ruchu nie obowiązują również autobusów.

Ograniczenia w ruchu nie dotyczą także:

  • pojazdów powracających z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • pojazdów, które wjechały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej poza terminami lub godzinami obowiązywania zakazu, w odległości do 50 km od miejsca przekroczenia granicy;
  • oczekujących na granicy na wyjazd z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Nie wszyscy jednak przewoźnicy respektują wprowadzone zakazy jazdy. Przykładowo, w sobotę (23 lipca) na autostradzie A2 w Żdżarach inspektorzy z konińskiego oddziału WITD w Poznaniu wytypowali do kontroli m.in. zespoły pojazdów przewoźników z Litwy i Łotwy. W ciężarówkach przewożono keramzyt oraz części do samochodów osobowych, stal i towary niebezpieczne w niedużej ilości. Inspektorzy ITD wstrzymali dalszą jazdę do czasu, kiedy przewóz mógł być kontynuowany. Inny kierowca, którego pojazd do kontroli w powiecie pilskim zatrzymali inspektorzy wielkopolskiej ITD, nie tylko przewoził ładunek artykułów przemysłowych niepodlegający wyłączeniom spod zakazu. Kontrola wykazała, że kierowca, którym był właściciel przedsiębiorstwa przewozowego, w trakcie jazdy posługiwał się cudzą kartą. W tachografie włożona była karta innego kierowcy niż mężczyzny siedzącego za kierownicą ciężarówki. Inspektorzy ITD zatrzymali kierowcy prawo jazdy na okres 3 miesięcy. Przewoźnikowi grozi kara administracyjna. Dzień wcześniej, na autostradzie A2 w Gołuskach, inspektorzy oddziału ITD w Lesznie skontrolowali m.in. pojazdy przewoźników z Niemiec i Polski. Niemiecką ciężarówką wieziono części do samochodów osobowych. W krajowym przypadku, wykonywano pusty przewóz. Dodatkowo w trakcie kontroli tego zestawu okazało się, że od listopada 2021 r. ciągnik siodłowy nie miał wykonanego przeglądu. W obu przypadkach dalsza jazda także została czasowo wstrzymana. Kierowcy zostali ukarani mandatami, a wobec przewoźników i osób zarządzających transportem w przedsiębiorstwie wszczęto postępowania administracyjne. 

Poprzedni artykułEurostat podał najnowsze dane ws. bezrobocia w Polsce
Następny artykułBudynki biurowe i handlowe zmienią w mieszkalne