Strona główna Top Węgiel w 2023 roku. Jak wyglądają ceny opału?

Węgiel w 2023 roku. Jak wyglądają ceny opału?

0

Mimo kryzysu energetycznego i braków węgla w minionym roku, ta forma opału jest w Polsce najbardziej popularna i mimo wszystko jedną z tańszych. Jeszcze początkiem ubiegłego roku za tonę czarnego złota płaciliśmy mniej niż 1000 zł za tonę.

Ze względu na sytuację gospodarczą, wojnę za wschodnią granicą i braki w składach, dziś ceny węgla są sporo wyższe. Mimo tego po węgiel ustawiają się duże kolejki klientów, a dofinansowania ze strony państwa sprawiają, że wiele osób kupuje węgiel na zapas.

Polska Grupa Górnicza w ramach programu preferencyjnej sprzedaży węgla przez samorządy dostarczyła węgiel do wszystkich gmin, które zawarły umowy ze spółką. W sumie 867 gmin otrzymało 390 tysięcy ton węgla.

PGG S.A. od zeszłego roku do kwietnia tego roku ma dostarczyć samorządom blisko milion ton węgla. Spółka jest na to w pełni przygotowana. W dostarczeniu surowca pomaga PKP Cargo.

PGG S.A. jest jednym z sześciu podmiotów, dostarczających węgiel samorządom. Węgiel dostarczają też spółki: PGE Paliwa, Tauron Wydobycie, Węglokoks, Węglokoks Kraj i Lubelski Węgiel Bogdanka.

Gospodarstwa domowe, gminy, spółki gminne i związki gminne, zgodnie z ustawą o zakupie preferencyjnym paliwa stałego, mogą kupować węgiel za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę. Natomiast nie mogą sprzedawać węgla mieszkańcom w cenie wyższej niż 2 tys. zł za tonę.

Obowiązuje 3-tonowy limit zakupu węgla przez gospodarstwa domowe.

Sprawdziliśmy ceny węgla:

Na stronie cieplo.gov.pl można porównać aktualne ceny wszystkich dostępnych rodzajów opału we wszystkich województwach.

Aktualnie najniższą cenę za tonę węgla kamiennego zapłacimy w PGG S.A. KWK ROW Marcel – od 1470 zł za tonę.

Na stronie Polskiej Grupy Górniczej sprawdzamy, że:

  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek workowany – 1770 zł, tona
  • Pieklorz, Karlik Ekogroszek luz – 1520,00 zł/ tona
  • Greenpal Ekomiał – 1335 zł/tona
  • Orzech, Groszek – 1420 zł/tona.
Poprzedni artykułInwigilacja pełną gębą. Rząd rozszerza możliwości
Następny artykułJak przekazać 1,5% podatku?