Strona główna Ciekawostki Wielka Brytania żegna Elżbietę II

Wielka Brytania żegna Elżbietę II [foto, video]

0

W Opactwie Westminsterskim punktualnie o 11.44 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Królowej Elżbiety II. Monarchinię żegnają tysiące Brytyjczyków, w telewizji na całym świecie szacuje się, że uroczystości ogląda ok. 4 mld osób. W Opactwie Westminsterskim zabiły pierwsze dzwony. Będą one wybrzmiewać co minutę 96 razy, aby uczcić każdy rok życia królowej.

142 marynarzy prowadzi do świątyni trumnę z ciałem Elżbiety. Trumna przykryta jest flagą z herbem Zjednoczonego Królestwa. Na trumnie znalazły się także insygnia koronacyjne- jabłko, berło oraz korona Elżbiety.

Na jabłku znajduje się krzyż jako symbol chrześcijaństwa.

Za trumną zmierza nowy monarcha brytyjski, Karol III. Uroczystości mają charakter państwowy.

Jak będą wyglądać uroczystości pogrzebowe?

o 12.00 początek nabożeństwa żałobnego w Opactwie Westminsterskim.

– o 13.15, po zakończeniu nabożeństwa, kondukt z trumną z ciałem Elżbiety II wyruszy z Opactwa Westminsterskiego ulicami Londynu w kierunku Wellington Arch.

– o 14.00 trumna po dotarciu do Wellington Arch zostanie przeniesiona do karawanu, którym będzie przetransportowana do zamku w Windsorze.

– o 16.06 karawan z trumną dotrze do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego, po czym trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

– o 17.00 w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze zacznie się nabożeństwo pogrzebowe, na zakończenie którego, ok. 17.30, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie opuszczona do krypty królewskiej.

– o 20.30 trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona do grobu w kaplicy pamięci Jerzego VI. W tej części uroczystości pogrzebowych uczestniczyć będzie tylko najbliższa rodzina- podał Polsat News.

Transmisje z pogrzebu Elżbiety na żywo można śledzić w wielu telewizjach, internecie. Wielkie sieci kin również zdecydowały się na stream z pogrzebu.

W Wielkiej Brytanii olbrzymie ekrany są ustawione także na placach, w parkach i świątyniach. Pojawiły się m.in. w popularnym Hyde Parku.

Poprzedni artykułKarambol na autostradzie. Utrudnienia w stronę Rzeszowa [foto]
Następny artykułStrażacy otrzymali jodek potasu. Jest komunikat MSWiA