Strona główna Top Wynagrodzenia nauczycieli i wolne etaty w szkołach

Wynagrodzenia nauczycieli i wolne etaty w szkołach

0

Wakaty i wynagrodzenia nauczycieli to główny temat konferencji prasowej Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka. Szef MEiN przedstawił szczegółowe dane w tym zakresie.

W Polsce jest 700 tys. nauczycieli oraz 13 329 ofert pracy w szkołach. To w zaokrągleniu jedynie od 1,5 do 2 proc. wakatów, co w czasie wakacji jest naturalne ze względu na ruchy kadrowe. Dodatkowo prowadzona jest rekrutacja dla 4 tys. nauczycieli specjalistów – powiedział Minister Edukacji i Nauki podczas konferencji prasowej.

– Jak policzymy 12-13 tys. w stosunku do 700 tys. nauczycieli w Polsce, to jest mniej więcej tak, jakby brakowało jednego nauczyciela w szkole, która zatrudnia 50 nauczycieli – wskazał szef MEiN, podkreślając, że podobny ruch kadrowy jest obserwowany na przestrzeni lat. 

Liczba nauczycieli w systemie oświaty utrzymuje się na stabilnym poziomie. W związku ze zmianami strukturalnymi (wygaszenie gimnazjów) wzrosła w ostatnich latach. Od 30 września 2013 r. mamy w systemie oświaty ponad 58 tys. etatów więcej (58 091 – dane na 8 sierpnia 2022 r.).

Informacje dotyczące wolnych etatów w szkołach są dostępne na stronach kuratoriów oświaty i na bieżąco aktualizowane.

Wynagrodzenia nauczycieli w roku szkolnym 2022/2023

Szef MEiN przedstawił odrzucone przez Związek Nauczycielstwa Polskiego propozycje płacowe dla nauczycieli. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponowało wzrost wynagrodzenia zasadniczego od 1 września 2022 r. w wysokości:

  • 36% dla nauczyciela stażysty,
  • 32% dla nauczycieli kontraktowych i mianowanych,
  • 27% dla nauczycieli dyplomowanych. 

Od 1 września 2022 roku średnie wynagrodzenie dla nauczyciela poczatkującego wyniesie 4 432,15 zł. Oznacza to wzrost wynagrodzenia średniego o 738,69 zł (o 20%) dla nauczyciela stażysty oraz o 332,41 zł (o 8%) dla nauczyciela kontraktowego.

Uproszczona zostanie procedura awansu zawodowego. Zlikwidowane zostaną stopnie nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego: – Dążymy, aby nauczyciel był dla ucznia, nie dla biurokracji – podkreślił Minister Edukacji i Nauki.

Szef MEiN zapowiedział kolejne spotkanie ze związkami zawodowymi w sprawie pragmatyki zawodowej nauczycieli. 

Poprzedni artykułŚwięto Wojska Polskiego 2022. Znów zabraknie defilady
Następny artykułPolski rząd pomoże finansowo Ukrainkom i sierotom wojennym