Strona główna Top Wypłata „czternastych emerytur” dobiega końca

Wypłata „czternastych emerytur” dobiega końca

0

Zbliżamy się do końca wypłat tzw. czternastych emerytur. We wtorek przekazaliśmy kolejnej grupie seniorów ponad 1,5 mld zł. To konkretne wsparcie finansowe. Jest dowodem na to, że otaczamy opieką najstarsze pokolenie Polaków – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

We wtorek na konta niemal 1,3 mln seniorów przekazano kolejne 1,5 mld zł. W sumie do czternastek uprawnionych było 9 mln emerytów i rencistów, a całkowita kwota wypłaconych świadczeń to 11,4 mld zł. Najwięcej czternastych emerytur ZUS wypłacił w województwie mazowieckim, śląskim i wielkopolskim, a najmniej w województwie opolskim, podlaskim i lubuskim.

„Konsekwentnie wspieramy seniorów. Zdajemy sobie sprawę, że każde dodatkowe świadczenie stanowi dla nich odczuwalną pomoc. Przypomnę, że to nie tylko czternastki, które przez ostatnie tygodnie wpływały na konta naszych seniorów, ale także – wypłacane wiosną – trzynaste emerytury. Wszystkie te środki zasilają dodatkowo portfele seniorów, wpływają na poprawę ich warunków życia. Są też dowodem na to, że troszczymy się o najstarszych Polaków. Nie zostawiamy ich samym sobie” – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Czternasta emerytura w pełnej wysokości wynosi 1338,44 zł brutto. Zwolniona jest z podatku dochodowego. Od kwoty pobierana jest jedynie składka zdrowotna.  

Czternastkę w pełnej wysokość otrzymało ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. Natomiast osoby ze świadczeniem w wysokości między 2900 zł a 4188,44 zł dodatkowe świadczenie mieli pomniejszane zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Na wypłatę czternastych emerytur z budżetu państwa przeznaczono w tym roku 11,4 mld zł.

Poprzedni artykułStrażacy w żałobie. Na służbie zmarł wieloletni strażak
Następny artykułRząd ma pomóc przedsiębiorstwom w związku z sytuację energetyczną