Strona główna Biznes Wyższe ceny prądu w 2021 roku. Co jeszcze zdrożeje?

Wyższe ceny prądu w 2021 roku. Co jeszcze zdrożeje?

0

W nowym roku czekają nas wyższe ceny za prąd. Wzrost opłaty za energię elektryczną spowoduje zwiększenie kosztów produkcji co zaś wpłynie na stawki dóbr i usług konsumpcyjnych.

Od początku roku główni dostawcy prądu w Polsce wprowadzają nowe stawki. Na wzrost cen prądu mają też wpływ wprowadzone opłata mocowa (na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego), a także opłata za OZE (na wspieranie wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii). Łącznie rachunki za prąd dla przeciętnej rodziny mogą wzrosnąć o 12-13 proc. 

Ze względu na zwiększenie tzw. pozasurowcowych kosztów produkcji (wzrost cen energii czy wynagrodzeń), droższe będą też dobra i usługi konsumpcyjne. Za pieczywo możemy zapłacić więcej nawet o 15 proc.

Wprowadzony podatek cukrowy spowoduje znaczny wzrost ceny napojów słodzonych. Wzrosnąć powinien też koszt zakupu tzw. „małpek”. Jest to związane z nową opłatą od alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Producenci tych wyrobów na rynek „nowe małpki” o objętości 350 ml.

Wiele samorządów szuka nowych środków wprowadzając zmiany w cennikach za odbiór śmieci od mieszkańców.

Poprzedni artykułJeśli masz jedną z tych chorób, lepiej odpuść szczepienie
Następny artykułNiedoceniony ojciec niepodległości. 82 lata temu zmarł Roman Dmowski