Strona główna Top Zaćmienie Słońca. O której patrzeć w niebo?

Zaćmienie Słońca. O której patrzeć w niebo?

0

Dziś około południa możemy wypatrywać w niebo, bo będą dziać się na nim bardzo ciekawe wydarzenia. Czeka nas zaćmienie słońca, które będzie największym widzianym w Polsce od siedmiu lat.

Obecnie Księżyc jest tyle samo od Słońca mniejszy, ile razy jest bliżej Ziemi. Sprawia to, że jego kątowe rozmiary na niebie są bardzo zbliżone do słonecznych. Zaćmienie zachodzi wyłącznie podczas nowiu, w momencie kiedy Księżyc znajduje się dokładnie między Ziemią i naszą Gwiazdą Dzienną w prostej linii, o której mowa w syzygium. Gdyby Księżyc miał idealnie kołową orbitę, był bliżej Ziemi i znajdował się w tej samej płaszczyźnie ekliptyki, to zaćmienia Słońca występowałyby podczas każdego nowiu. Jednakże orbita Księżyca jest nachylona pod kątem ponad 5 stopni w stosunku do orbity Ziemi obiegającej Słońce, co sprawia, iż zwykle cień Księżyca mija Ziemię. Aby zaćmienie Słońca doszło do skutku, orbita Księżyca musi przeciąć orbitę Ziemi. Na dodatek orbita Księżyca jest eliptyczna, co powoduje, ze czasami znajduje się zbyt daleko od Ziemi, aby swoim rozmiarem mógł zasłonić całkowicie tarczę słoneczną (antycień). Obydwie orbity przecinają się na liniach węzłowych, co w konsekwencji daje od dwóch do pięciu zaćmień w ciągu roku, przy czym maksymalnie dwa z nich mogą być całkowite. Na dodatek całkowite zaćmienia Słońca są dużo rzadsze dla konkretnego miejsca na Ziemi, ponieważ pas cienia całkowitego jest bardzo wąski.

Zaćmienie Słońca jest zjawiskiem naturalnym, które choć znane od starożytności przypisywano do zjawisk nadprzyrodzonych lub kojarzono ze złymi znakami. Całkowite zaćmienie Słońca może być przerażające dla osób nieświadomych wiedzy o tym zjawisku.

25 października czek nas głębokie zaćmienie częściowe widoczne z całego terytorium Polski.

 Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:11, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:18, a zjawisko zakończy się o 13:25.

Najbliższe zaćmienia Słońca w Polsce – daty:

  • 29 marca 2025 roku (zaćmienie częściowe)
  • 12 sierpnia 2026 roku (zaćmienie częściowe)
  • 2 sierpnia 2027 roku (zaćmienie częściowe)
  • 12 czerwca 2029 roku (zaćmienie częściowe)
  • 1 czerwca 2030 roku (zaćmienie pierścieniowe)

Z kolei całkowitego zaćmienia Słońca prawdopodobnie już nie dożyjemy. Według ekspertów, w Polsce będzie ono miało miejsce dopiero w 2135 roku.

Poprzedni artykułPrawo.pl: do 5 godzin płatnej przerwy w pracy dla rodziców
Następny artykułUE wprowadza jednolite ładowarki do smartfonów