Strona główna Świat Zaczyna brakować paszy dla bydła. Konieczny będzie ubój?

Zaczyna brakować paszy dla bydła. Konieczny będzie ubój?

0

W państwach Europy Południowej zaczyna brakować paszy dla bydła. Hodowcy obawiają się, że konieczny będzie ubój zwierząt.

Z powodu wojny w Ukrainie hodowcy zwierząt z Europy Południowej obawiają się, że konieczny będzie masowy ubój zwierząt. Ukraina jest głównym dostawcą paszy dla zwierząt na świecie, a zapasy we Włoszech i Hiszpanii szybko się kurczą – poinformował Reuters.

Pasza, która trafia do państw Europy Południowej, w głównej mierze pochodzi z Ukrainy. Ze względu na wojnę dostawy są przerwane.

„We włoskich portach, do których co tydzień przypływają statki z tych krajów, pozostały zapasy na zaledwie 25 dni” – przekazała Reutersowi Michele Liverini, wiceprezeska firmy produkującej pasze dla zwierząt Mangimi Liverini S.p.A. „Węgry, Serbia i Mołdawia również zakazały eksportu w celu zabezpieczenia własnych zapasów” – napisał Reuters.

Brak jest niestety alternatywnych źródeł dostaw pasz.

Rosną także ceny dostępnych zbóż i pasz. Już teraz koszty wzrosły o ok. 40% w stosunku do czasu sprzed rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.

Polsat News zauważył, że Hiszpania posiada największą ilość zwierząt gospodarskich w całej UE – ok. 58,8 mln. sztuk według danych z 2021 r. Liczba ta obejmuje krowy, świnie, kozy i owce. Czwarte pod względem liczebności stado mają Włochy. Tam hodowanych jest 22,5 mln zwierząt.

Poprzedni artykułPrzysposobienie obronne wraca do szkół. Będzie pierwsza pomoc i strzelanie
Następny artykułKażdy ładunek broni na Ukrainę, będzie celem dla Rosji