Jak co roku IPN zaprasza, by 13 grudnia zapalić w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego i nasze przywiązanie do wolności.
W związku z 41. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, Instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. 13 grudnia, zapalając w oknie świecę, wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego. Można również zapalić wirtualną świecę na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/.
Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” będzie miał miejsce 13 grudnia o godzinie 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.
W ramach obchodów 41 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego IPN organizuje szereg inicjatyw w całym kraju, m.in.:
- Gdańsk: W dniach 12-13 grudnia Radio Gdańsk wyemituje cykl audycji powstałych na podstawie fragmentów autobiograficznej książki działaczki opozycji w PRL, Ewy Kubasiewicz-Houée pt. „Bez prawa powrotu”
- Gdańsk: W Hotelu Scandic w Gdańsku w dn. 9 grudnia o godzinie 17:00 odbędzie się dyskusja „Odsłony stanu wojennego” z udziałem dr hab. Sylwii Galij-Skarbińskiej (prof. Uniwersytetu Mikołaja Kopernika) oraz prof. Wojciecha Polaka
- Katowice: 16 grudnia Oddział IPN w Katowicach organizuje uroczystości w 41 rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”
- Rzeszów: W kinie „Zorza” w dn. 13 grudnia o godzinie 18:00 odbędzie się bezpłatny pokaz filmu pt. „Żeby nie było śladów” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, opowiadający historię zabójstwa Grzegorza Przemyka (Rzeszów, ul. 3 Maja 28)
- Szczecin: W dn. 12-15 grudnia o godzinie 10:00 IPN Oddział w Szczecinie zaprasza nauczycieli i młodzież szkół średnich do udziału w zajęciach edukacyjnych „Przystanek 13 grudnia”
- Warszawa: W Teatrze Polskim w Warszawie dn. 13. grudnia o godzinie 20:00 odbędzie się widowisko słowno-muzyczne pt. „Kryptonim »Jodła«”, przywołujące wspomnienia Polaków internowanych i pokrzywdzonych podczas stanu wojennego.
Patronat Narodowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy
w Stulecie Odzyskania Niepodległości