Strona główna Wiadomości Zmarł bp Edward Janiak. Był ukarany przez Watykan za ukrywanie pedofilii

Zmarł bp Edward Janiak. Był ukarany przez Watykan za ukrywanie pedofilii

0

Dziś po południu biuro Konferencji Episkopatu Polski poinformowało o śmierci bpa Edwarda Janiaka, który do niedawna pełnił funkcję biskupa diecezji kaliskiej.

„Informujemy, że dziś w godzinach południowych zmarł biskup Edward Janiak, biskup kaliski senior. Prosimy o modlitwę za zmarłego biskupa Edwarda polecając Go Miłosierdziu Bożemu. Informacje dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce. Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie” – czytamy w krótkim komunikacie KEP.

W 2020 roku na jaw wyszło, za sprawą filmu braci Sekielskich, że bp Janiak miał wiedzę o nadużyciach seksualnych przez duchownych w jego diecezji. Jesienią minionego roku zrezygnował z funkcji bpa kaliskiego. Papież przyjął jego rezygnację. Stolica Apostolska ukarała Janiaka karą finansową, w sprawie tuszowania nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych służących w podległej mu diecezji. Wśród sankcji był między innymi nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

Poprzedni artykułSkradziona 30 lat temu zabytkowa ikona wróciła z Niemiec do Polski
Następny artykułGregor Schlierenzauer zakończył karierę. Skoczkowie żegnają legendę