Strona główna Polityka Żołnierzom cofnięto urlopy i wyjazdy. Siły zbrojne RP w stanie gotowości

Żołnierzom cofnięto urlopy i wyjazdy. Siły zbrojne RP w stanie gotowości

0

Wojsko Polskie pozostaje w stanie podwyższonej gotowości od kilku tygodni w związku z napiętą sytuacją na Ukrainie. Dziś, w związku z agresją rosyjską, minister Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze będą zobowiązani do pozostania w nich. Zostały także cofnięte decyzje o urlopach i wyjazdach służbowych. Decyzja o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości jest działaniem standardowym w takich sytuacjach.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej pozostaje w stałym kontakcie z dowódcami wojskowymi i ministrami obrony narodowej państw sojuszniczych. Siły Zbrojne RP będą reagowały adekwatnie do sytuacji. 

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się narada Prezydenta RP z rządem, dowódcami Sił Zbrojnych RP oraz szefami służb specjalnych.

– Stoimy przy Ukrainie jako jej sąsiedzi, jako Sojusz Północnoatlantycki, jako Unia Europejska – zapewnił Andrzej Duda po tym spotkaniu. – Mamy nadzieję, że agresja na Ukrainę zostanie przerwana, że władze rosyjskie dokonają refleksji nad tym, że ta agresja się nie opłaca ani władzy, ani państwu, ani przede wszystkim obywatelom.

Prezydent zaapelował do władz Rosji o zaprzestanie działań wojennych i do rosyjskich obywateli, by tym działaniom nie sekundowali.

Poprzedni artykułWojna na Ukrainie. Białoruskie wojska wspierają Rosjan [foto, video]
Następny artykułWojna na Ukrainie. Jakie konsekwencje w sporcie?